Eleganckie picie mocnych trunków, czyli szklanki do whisky

Whisky to trunek, który wielu osobom kojarzy się z elegancją i luksusem – głownie przez wzgląd na swoją cenę i formę wydania; większość gatunków whisky jest sprzedawana w gustownych butelkach, które stanowić mogą świetną ozdobę stołu podczas każdej imprezy Jednak by nadać spożywaniu whisky niepowtarzalny charakter – należy ją w odpowiedni sposób podać.

Kieliszki i szklanki do whisky

Większość trunków podaje się w naczyniach im dedykowanych – whisky również. Sposób podania zależy jednak o tego, z czym chcemy pić ten alkohol. Jeśli z lodem i napojem gazowanym – należy wybrać naczynie o większej pojemności. Jeśli natomiast ktoś preferuje smak czystej whisky, idealny będzie dla niego kieliszek do shota.

Wysokie, eleganckie szklanki – szklanka Highball

Wysokie i smukłe naczynia przeznaczone do serwowania whisky mają z reguły pojemność od 250 do 350 mililitrów (choć zdarzają się także wersje mieszczące aż 400 mililitrów płynu). Nadają się więc doskonale do podawania whisky z colą (lub innym napojem) i z lodem. Co więcej, świetnie sprawdzają się także w przypadku podawania kolorowych, warstwowych drinków. Dzięki temu, że szklanka typu Highball jest prosta, kolejne warstwy drinka będą się ładnie na siebie nakładać.

Słodka whisky – szklanki Lowball

Wiele osób najbardziej ceni sobie te gatunki whisky, które charakteryzują się słodkim smakiem. Jak wiadomo, słodkie trunki pija się powoli i w niedużych ilościach. Idealnym do tego naczyniem będą szklanki do whisky (https://www.gastropuls.pl/szklanki-do-whisky) typu Lowball. Jest to niższa wersja szklanki Highball o pojemności nieprzekraczającej 120 mililitrów.

Dla degustatorów czystych trunków

Istnieją ludzie, którzy whisky cenią przede wszystkim za to, że zostawia ona w ustach pewien specyficzny posmak. Nie uznają oni mieszania tego trunku z żadnym napojem, a nawet przepijania go. Z myślą o takich właśnie osobach zaprojektowano specjalne kieliszki do shotów z whisky. Wyglądają one bardzo podobnie do tradycyjnych naczyń służących do serwowania czystej wódki. Mają również zbliżoną pojemność – około 50 mililitrów.

Whisky z eleganckiego kieliszka

Najrzadziej spotykanym sposobem serwowania whisky jest podawanie jej w specjalnym kieliszku. Dlaczego ta metoda nie cieszy się zainteresowaniem degustatorów mocnych trunków? Przede wszystkim dlatego, że wiele osób wciąż jest przekonanych, że naczynia te służą wyłącznie do picia win. Jednak kieliszki do whisky nawet nie przypominają żadnego z typów kielichów do wina. Mają bardzo charakterystyczny kształt: są węższe u góry i szersze, lekko zaokrąglone u dołu.

Previous Article
Next Article